W poniedziałek 1 marca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze częstochowskiego koła Platformy Obywatelskiej. Wybrano nowe władze na kolejną kadencję. Przewodniczącym Zarządu Koła PO RP w Częstochowie został ponownie Bogusław Chatys. Wiceprzewodniczącymi: Halina Rozpondek i Piotr Kurpios, skarbnikiem Maciej Wawrzkiewicz a sekretarzem Krzysztof Łoziński. Ponadto wybrano sześciu członow zarządu koła, którymi zostali: Izabela Leszczyna, Grzegorz Sztolcman, Andrzej Szewiński, Bartłomiej Sabat, Artur Siwek i Przemysław Wrona. Wybrano także 21 delegatów na zjazd powiatowy PO, który odbedzie się w drugiej połowie marca.
Poseł Halina Rozpondek uczestniczyła w konferencji komisji administracji, samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
Konferencja zorganizowana została przez przewodniczących Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP. Pierwszy blok tematów dotyczył roli polityki regionalnej w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego.
W ramach drugiego bloku tematycznego poruszone zostały zagadnienia dotyczące wykorzystania środków Unii Europejskiej w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Konferencję zakończono podpisaniem memorandum dotyczącym wspólnych działań na rzecz przezwyciężania kryzysu gospodarczego z podkreśleniem szczególnej roli samorządów terytorialnych w stymulowaniu rozwoju regionalnego.
Obrady konferencji odbyły się w Muzeum Jagiellońskim w Krakowie w dniach 23 i 24 lutego 2010 roku.
Na 61. posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 lutego, poseł Halina Rozpondek przedstawiła w imieniu Komisji Nadzwyczajnej sprawozdanie o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (druki nr 2211 i 2788).
Poseł Sprawozdawca Halina Rozpondek:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (druki nr 2211 i 2788). Projekt ustawy stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa polskiego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lutego 2006 r.
Poseł Halina Rozpondek wzięła dziś udział w sesji Rady Powiatu Częstochowskiego. Podziekowała Starostwu Powiatowemu i wszystkim służbom za cięzką pracę i poświęcenie w zwalczaniu klęski oblodzenia i śnieżycy w powiecie częstochowskim. Zwróciła uwagę,że jak zwykle nasze tereny muszą przejść dramat klimatyczny (wcześniej trąby powietrzne), aby zwrócono uwagę na przepisy prawne utrudniające działania ratownicze.
Pani poseł poinformowała Radę Powiatu i zebranych gości, że w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmie ( bądź samo,bądź za pośrednictwem Wojewody Śląskiego) prace projektowo- budowlane dotyczące remontu jazu i grobli czołowej pietrzącej wodę rzeki Stradomki w zbiorniku wodnym Blachownia,na co od wielu lat oczekują zarówno mieszkańcy Blachowni, jak i Częstochowy, dla których zbiornik w Blachowni był terenem rekreacyjnym i wypoczynkowym.
Sesja Rady Miasta była zwołana na wniosek radnych Lewicy i poświęcona sprawie połączenia szpitali marszałkowskich w Czestochowie, którymi są Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP na Parkitce i Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof.W.Orłowskiego na Tysiącleciu.
Radni Lewicy obudzili się po jesienno-zimowym letargu, bowiem dopiero teraz dotarł do nich fakt, że radni Sejmiku Województwa Śląskiego,podjęli taką uchwalę w październiku ubiegłego roku. Ale czego się nie robi dla dobrej kampanii wyborczej, najlepiej grać na uczuciach pacjentów i przedstawiać im wizje "dramatow", które nastapią.
Na sali sesyjnej zebrali się także przedstawiciele związków zawodowych obu szpitali, oczekujący na wyjaśnienia- tak dla nich ważne, ale także młodzieżówka Lewicy z hasłami stricte politycznymi. Wystąpienia panów radnych, jak i posła przypominały jako żywo przemówienia dawnych "jedynie słusznych wodzów narodu". Na nic zdały się argumenty związane z kondycją finansową obu szpitali, o których przekonywał pan Marek Piekarski- szef Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Podobnie argumenty poseł Haliny Rozpondek, która podkreślała, że jest to tylko połaczenie administracyjne , że dzięki temu obydwa szpitale zostaną zachowane w Częstochowie - pod jednym kierownictwem. Nie przekonały także radnych Lewicy i Wspólnoty Samorządowej, która ochoczo przystąpiła do ataku wspólnie z Lewicą, że podobna sytuacja miała miejsce w 2000 roku,kiedy ówczesny lewicowy Zarząd Miasta połączył w podobny sposób szpitale miejskie. Żaden z tych szpitali nie zniknął -mają tylko jedną dyrekcję i administrację. Był to dobry pomysł. Dzisiaj o tym wiemy.
Nie pomogły też fakty, że obecny Zarząd Województwa Śląskiego, w ciągu dwóch lat przekazał na szpitale częstochowskie ponad 50 mln zł, podczas gdy lewicowy Zarząd (2002-2006) w ciągu czterech lat przekazał 20 mln zł. Merytoryczne i ważne wystapienie Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dr K.Pankiewicza - dokladnie obrazujące przyszłość obu placówek - także nie trafiły do adwersarzy. To była polityka i jeszcze raz polityka dla zastraszania pacjentów.
Szczególnym kuriozum tej sesji była (delikatnie mówiąc) reprymenda dla Marszałka Województwa, za to, że nie stawił się na sesji. To, że otrzymał zawiadomienie dopiero w czwartek (28 stycznia) nie było dla radnych usprawiedliwieniem. Trochę szacunku dla Marszałka by się przydało.
Oczywiście Państwo radni z Lewicy i Wspólnoty Samorządowej całkowicie zapomnieli o tym, że o fakcie połączenia decydują radni wojewódzcy- tak samo jak radni miejscy wybrani w wolnych wyborach. I o tym, że każdy samorząd w Polsce jest autonomiczny. Radnym się nie dziwię, nie promienieją wiedzą, ale poseł? - nie zna prawa?
W konsekwencji tej sesji przyjęto kuriozalne stanowisko głosami Lewicy, Wspólnoty Samorządowej Tadeusza Wrony i części PIS-u. PO było przeciw. Przeciw kampanii wyborczej żerującej na pacjentach.
42-100 Kłobuck
ul. Wieluńska 3 lokal 9
42-700 Lubliniec
ul. Oświęcimska 10
Telefon/fax: (34) 353 10 80
42-200 Częstochowa
ul. Nowowiejskiego 24
Telefon/fax: (34) 361 30 66