Posłanka Halina Rozpondek złożyła interpelację w sprawie jakości sprzedawanych paliw oraz standaryzacji jakości tych paliw i urządzeń grzewczych skierowaną do Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego następującej treści:
Szanowny Panie Ministrze !
Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o skuteczną walkę ze smogiem w naszym kraju. Smog zabija rocznie 45 tysięcy Polaków, bowiem jakość powietrza, którym oddychamy jest jedną z najgorszych w Europie. Dopuszczalne wartości zanieczyszczeń są przekraczane o kilkaset procent, a specjaliści często radzą, by nie wychodzić z domu.
Samorządy dotują wymianę pieców, wydają krocie na kampanie informacyjne, a smog jak był, tak jest. Pojawiła się wprawdzie ustawa antysmogowa, która pozwala sejmikom wojewódzkim wprowadzić ograniczenia, choćby nakładające zakaz spalania najtańszym flotem czy mułem. Jednak samorządy same nie poradzą sobie z tym narastającym problemem.
Posłanka Halina Rozpondek interweniuje do Prezydenta Miasta Częstochowy w sprawie walki ze smogiem:
Szanowny Panie Prezydencie !
Zwracam się z prośbą do Pana Prezydenta o wzmożenie kontroli sposobu opalania w piecach w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej. Szczególnie w godzinach popołudniowych smog daje się we znaki mieszkańcom Częstochowy. Bardzo rzadko są spotykane patrole Straży Miejskiej czy też instytucji powołanych do takiej kontroli, jak np. WIOŚ. Czekanie tylko na sygnał od mieszkańców jest złudne, bo rzadko kto decyduje się skarżyć na sąsiada, a poza tym procedury związane ze zgłaszaniem są skomplikowane i często strażnicy interesują się bardziej zgłaszającym niż faktem zatruwania powietrza. Przez to walka ze smogiem jest mało skuteczna.
Warto też rozważyć , wzorem Katowic, zakupienie drona, który by kontrolował spaliny bezpośrednio z kominów. Myślę, że efekty byłyby zdecydowanie lepsze.
Smog jest wielkim utrapieniem dla mieszkańców Częstochowy, szczególnie dla tych, którzy ponoszą koszty opalania ekologicznego i nie zatruwają powietrza, natomiast muszą je wdychać. Są dobre programy walki ze smogiem, ale rzeczywistość jest taka, że niewiele sie zmienia. Uważam też, że bardziej zdecydowanie powinno się propagować możliwości wymiany pieców po dostępnych cenach wśród mieszkańców, których przerastają koszty takich instalacji, bo większość ludzi, z którymi rozmawiam - nic nie wie o takiej szansie.
Bardzo proszę Pana Prezydenta o dalszą skuteczną walkę ze smogiem w naszym mieście
Wobec fali krytyki pod adresem posłów, w tym mnie, którzy nie głosowali ustaw związanych z aborcją, pragnę zwrócić uwagę na następujące fakty:
1. Jestem za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnego i przeciwna wszelkim radykalnym rozwiązaniom
2. Obydwa projekty przedstawione w Sejmie były obywatelskie, nie głosowałam za żadnym, bo zawierały skrajne i radykalne zapisy
3. Projekt obywatelski „Ratujmy kobiety” nie dotyczy tylko możliwości przerywania ciąży do 12 tygodnia życia płodu i edukacji seksualnej, ale zawiera też takie przepisy:
Art.9 ust.3 Małoletnia, która ukończyła 15 rok życia samodzielnie podejmuje decyzję o przerwaniu ciąży
ust.4 W przypadku małoletniej poniżej 15 roku życia w razie braku zgody jej ustawowego przedstawiciela o dopuszczalności przerywania ciąży decyduje sąd opiekuńczy …
Artykuł 12 proponuje ustalenie zakazu (pod rygorem kary aresztu lub grzywny) umieszczania napisów czy organizowania zgromadzeń przeciwnym przepisom tej ustawy w pobliżu szpitali i placówek edukacyjnych.
Cytowane przepisy są skrajnie liberalne i wg mnie nie powinny być rozważane. Czy naprawdę dopuszczalna jest dyskusja, aby 15 letnie dziewczynki bez zgody i wiedzy rodziców mogły dokonywać aborcji? Traktować przerywanie ciąży jako środek antykoncepcyjny?
W projekcie pro-live nakazywanie absolutnego heroizmu kobiecie w przypadku uszkodzonego płodu jest także nie do przyjęcia.
Nie zgadzam się z takimi zmianami w obowiązującej ustawie, stąd wybór mniejszego zła - niegłosowanie obu projektów.
Poseł Haliną Rozpondek i poseł Izabela Leszczyna wspólnie złożyły do projektu ustawy budżetowej na rok 2018 następujące poprawki:
1. Utworzenie nowej rezerwy celowej na zadanie „Budowa wodociągu w gminie Koniecpol, III etap”: 6 000 tys. zł
2. Utworzenie nowej rezerwy celowej na zadanie „Konsultacje społeczne, w związku z planowanym powołaniem województwa częstochowskiego”: 1 000 tyś. zł
3. Budowa węzła drogowego w Alei Wojska polskiego (DK1) wraz z nowym przebiegiem DK – 46 w Częstochowie: 95 000 tyś, zł
4. Przebudowa Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie: 44 000 tyś, zł
5. Wykonanie generalnego remontu DK-91 na odcinku granica woj. Łódzkiego – Kłomnice – Rudniki i wybudowanie chodników przy przebiegającej przez centrum gminy Kłomnice drodze (w miejscach, w których nie objęły bieżące prace utrzymaniowe): 25 000 tyś. zł
6. Budowa wiaduktu w ciągu DW-789 w Myszkowie w dzielnicy Nowa Wieś: 30 000 tyś. zł
7. Budowa drogi łączącej ul. Gruchla z obwodnicą Myszkowa wraz z drogą dojazdową do strefy przemysłowej: 25 000 tyś. zł
8. Budowa drogi wyprowadzającej TIR-y z centrum Myszkowa na odcinku od Ronda im. J. Kułakowskiego, wzdłuż rzeki Warty do skrzyżowania DW791 z obwodnicą Myszkowa: 55 000 tyś. zł
9. Utworzenie nowej rezerwy celowej „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”: 600 000 tyś. zł
Po raz dziewiąty odbył się konkurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci ze szkół podstawowych, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 25. Tegorocznym hasłem konkursu "Uratować, znaczy żyć ..." W tym roku było wielu chętnych uczestników konkursu ze szkół zarówno z Czestochowy, jak i ościennych gmin. To wspaniała inicjatywa ucząca dzieci nie tylko udzielania pierwszej pomocy, ale także uwrażliwiająca na cierpienie i życie ludzkie. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim organizatorom. To m.in. dzięki takim akcjom coraz częściej słyszymy o udzielaniu skutecznej pierwszej pomocy medycznej przez dzieci.
42-100 Kłobuck
ul. Wieluńska 3 lokal 9
42-700 Lubliniec
ul. Oświęcimska 10
Telefon/fax: (34) 353 10 80
42-200 Częstochowa
ul. Nowowiejskiego 24
Telefon/fax: (34) 361 30 66